Quick contact info

Introducing a truly professional WordPress theme built to last! We developed Wilmër for all construction & architecture sites.

icon_widget_image Monday-Friday: 9am to 5pm; Satuday: 10ap to 2pm icon_widget_image 7300-7398 Colonial Rd, Brooklyn, NY 11209, USA icon_widget_image + (123) 1234-567-8900 + (123) 1234-567-8901 icon_widget_image wilmer@qodeinteractive.com wilmer2@qodeinteractive.com

چشم‌انداز معنا بر این انگاره استوار است که در آینده، شرکتی خواهد بود: پیشرو و اسوه در سرمایه‌گذاری، شتابدهی و حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوآور؛ امیدبخش برای نخبگان ایرانی؛ کارآمد از نظر فنی و اقتصادی؛ مشارکت‌گرا و خوشنام در زیست‌بوم کارآفرینی کشور و جذّاب برای نخبگان.

تهران، میدان آرژانتین، خیابان زاگرس، خیابان ۲۹، پلاک ۱۲ ۰۲۱-۸۸۶۵۴۶۱۷ | ۰۲۱-۸۸۶۵۴۶۱۸ info@manavc.ir

هفت گوهر

چالش بهره‌وری در تمامی بخش‌های صنعت، یکی از چالش‌هایی است که تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بالا بردن میزان کمیت و کیفیت تولیدی در عین کم کردن هزینه‌های مرتبط، راهی برای بالا بردن میزان بازدهی فرایند‌ها است. در حوزه‌ی معدنی، بالابردن بهره‌وری در فرایند‌ها بخشی از بهره‌وری کلی را نتیجه می‌دهد. بخشی دیگر از بهره‌وری به طرق دیگر مورد استحصال خواهد بود.


در ایران، ۶۱۰۰ معدن از ۱۰۵۰۰ معدن در کشور مشغول فعالیت هستند. بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۹۸.۳ درصد از معادن کشور، معادن کوچک‌مقیاس محسوب می‌شوند و در عین حال ۸۵ درصد از اشتغال و ۶۵ درصد از تولید مربوط به این بخش است. معادن کوچک و متوسط شرایطی متفاوت با معادن بزرگ دارند. هزینه‌های تولید در یک معدن کوچک به طور متوسط ۳۵ درصد بیشتر از یک معدن بزرگ است. در چنین شرایطی وقتی رفتار دولت و بازار با معادن کوچک مانند معادن بزرگ است، شرایط کار برای آن‌ها سخت و از سودآوری آن‎ها کاسته می‌شود و در نهایت تعطیل می‌شوند در حالی که سیاست‌های معادن کوچک و متوسط باید با معادن بزرگ متفاوت باشد.


در حالی که حدود ۶۶ درصد کل معادن کشور مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی را در خود جای داده‌اند و مقدارکمی منابع فلزی دارند، اهمیت معادن کوچک پررنگ‌تر می‌شود. طبق آمار، ۴۴۳ معدن سنگ آهن در کشور شناسایی شده که ۱۵ معدن بزرگ‌مقیاس و باقی نیز در قالب کوچک‌مقیاس تقسیم‌بندی می‌شوند. از این میزان ۲۰۶ معدن در سال گذشته با وجود دارا بودن پروانه بهره‌برداری و نیاز مبرم به سنگ آهن در کشور تعطیل شدند.


ارزیابی معادن کوچک‌مقیاس گویای آن است که مشکلات عمده‌ی این معادن، در حوزه‌ی دانش فنی، زیرساخت، نقدینگی و مسائل حقوقی است. راهکار تجمیع معادن، می‌تواند درجه‌ی توجیه‌پذیری فعالیت این معادن را بسیار افزایش دهد. در این وضعیت، ورود مجموعه‌های سرمایه‌گذاری در بحث تجمیع معادن و ایجاد ساختار یکپارچه و منسجم دارای مدیریت مرکزی، راه‌حلی برای این مشکل خواهد بود. جنبه‌های مختلفی در این عمل بایستی مورد بررسی و توجه قرار گیرند چراکه در صورت عدم توجه به برخی از مسائل، نتیجه‌های مادی و معنوی‌ای که این عمل با توجه به آن‌ها انجام شده‌است، مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند. مجموعه‌ی معنا با توجه به رسالت خود برای بهبود و تکمیل زنجیره‌ی ارزش معدنی و ایجاد بهره‌وری بیشتر در این عرصه، با ورود به طرحی با نام طرح هفت‌گوهر، خواهان تشکیل ساختاری متمرکز بر تجمیع معادن کوچک‌مقیاس، با هدف استخراج با بهره‌وری بالاتر فلزاتی گران‌بها از جمله سرب و روی و مس خواهد بود.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت معنا معدن.نوآوری.اندیشه می‌باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است. طراحی شرکت اسپراک | SPROC.IO