Quick contact info

Introducing a truly professional WordPress theme built to last! We developed Wilmër for all construction & architecture sites.

icon_widget_image Monday-Friday: 9am to 5pm; Satuday: 10ap to 2pm icon_widget_image 7300-7398 Colonial Rd, Brooklyn, NY 11209, USA icon_widget_image + (123) 1234-567-8900 + (123) 1234-567-8901 icon_widget_image wilmer@qodeinteractive.com wilmer2@qodeinteractive.com

چشم‌انداز معنا بر این انگاره استوار است که در آینده، شرکتی خواهد بود: پیشرو و اسوه در سرمایه‌گذاری، شتابدهی و حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوآور؛ امیدبخش برای نخبگان ایرانی؛ کارآمد از نظر فنی و اقتصادی؛ مشارکت‌گرا و خوشنام در زیست‌بوم کارآفرینی کشور و جذّاب برای نخبگان.

تهران، میدان آرژانتین، خیابان زاگرس، خیابان ۲۹، پلاک ۱۲ ۰۲۱-۸۸۶۵۴۶۱۷ | ۰۲۱-۸۸۶۵۴۶۱۸ info@manavc.ir
021-88770077 info@manavc.ir Mon - Sat 8:00 - 17:30, Sunday - CLOSED

معنا، معدن، نوآوری، اندیشه

معرفی و تاریخچه شرکت معنا

شرکت معنا، بازوی اجرایی و سرمایه‌گذاری مؤسسه‌‌ی دانش‌بنیان برکت (و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ره) در حوزه‌ی اقتصاد دانش‌بنیان معدنی است. رسالت شرکت معنا، ایجاد و گسترش زیست‌بوم و زیرساخت‌های توسعه‌ی دانش و فعالیت‌های دانش‌بنیان معدنی بر بنیاد و توانمندی دانشمندان و متخصصان داخلی، استفاده از تجربیات و دانش جهانی و همکاری مؤثر با مؤسسه‌ها و نهادهای فعال در حوزه‌ی علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت است.
داستان شکل گیری

مجموعه‌ی معنا، در سال ۱۳۹۹ به‌عنوان بازوی اجرائی و سرمایه‌گذاری موسسه دانش‌بنیان برکت در حوزه‌ی تخصصی معدن، تشکیل شد. راهبرد اصلی مجموعه‌ی معنا، به‌کارگیری فناوری‌های نوین و سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها با هدف افزایش بهره‌وری در صنایع معدنی است.

با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ که فرمودند: “ما در بخش معدن بسیار عقب هستیم و یکی از بخش‌هایی که حتما نیاز است به آن توجه شود، بخش معدن است” و با توجه به رسالت همگانی ما در راستای پیشبرد اهداف انقلاب و توسعه‌ی حداکثری میهن عزیزمان، تلاش ما بر این است تا با شناسایی و به‌کارگیری بهترین روش‌ها در حوزه‌ی معدنی، گامی موثر در این راستا برداریم.

یکی از اهداف مجموعه‌ی معنا، سرمایه گذاری و جهت دادن حمایت ها به سمت ایجاد زیرساخت‌ها و تکمیل زیست بوم دانش بنیان و ایجاد کسب و کارهای جدید مبتنی بر الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت است. برای رسیدن به این هدف، مجموعه‌ی معنا با سرمایه‌گذاری در کل چرخه‌ی فرآیند‌های معدنی و نیز تمرکز بر اکتشاف و استخراج هوشمند و توسعه‌ی داشن فنی در هر بخش از چرخه‌ی فرآیند‌ معدنی در این راستا در حال تلاش است.

در کنار تلاش‌های معنا در چرخه‌‌ی فرآیند معدنی، یکی دیگر از اهداف معنا زمینه سازی برای تبدیل ایده‌ها به محصول و راه اندازی کسب و کارهای دانش بنیان از طریق تمرکز بر حمایت‌های غیرمالی برای افراد و تیم های کارآفرین و فعال در این عرصه است. حمایت‌های غیرمالی‌ای که توسط مجموعه‌ی معنا انجام می‌شود، از جنس مشاوره، مربی گری و ایجاد زمینه های کسب و کارهای دانش بنیان است.

تلاش‌های معنا در این زمینه با دیدگاه اقتصادی، برای پرداختن به جنبه‌هایی از فرآیند‌های معدنی خواهد بود که تا به این‌جا کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. استفاده‌ی حداکثری از توانایی بالقوه و بالفعل نخبگان در این راستا، یکی از موثرترین استراتژی‌های معنا در راستای رسیدن به این هدف خواهد بود.

همچنین معنا می‌تواند با ایجاد شبکه‌ی گسترده از فعالان حوزه‌ی معدنی و فراهم کردن زمینه ارتباط موثر فعالان با تمرکز بر توسعه ی زیرساخت های اطالعاتی و شبکه های تخصصی، در کنار تلاش برای حفظ و مدیریت این شبکه، با استفاده از پتانسیل این شبکه، در مسائل به‌روز کشور که کمتر مورد توجه بوده‌اند ورود نموده و با توانایی دانشی و فنی‌ای که در گستره‌ی فعالیت‌های خود دارد، برای رفع موانع و حل مشکلات اقدام کند. با ایجاد این شبکه، معنا توانایی این را دارد تا در حلقه‌ی تجاری‌سازی ایده‌ها و فعالیت‌ها، با توجه به توانمند‌ی‌هایی که دارد، به رفع موانع و تسریع فرایند تجاری‌سازی کمک بسزایی کند.

این مهم بدون توجه به نیاز‌های ضروری و کمتر مورد توجه قرار گرفته و توجه به پتانسیل و توان نخبگانی داخلی و نیز، جسارت در سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف فرآیند‌های معدنی محقق نمی‌شود.‌

اهداف معنا

چشم‌انداز معنا بر این انگاره استوار است که در آینده، شرکتی خواهد بود: پیشرو و اسوه در سرمایه‌گذاری، شتابدهی و حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوآور؛ امیدبخش برای نخبگان ایرانی؛ کارآمد از نظر فنی و اقتصادی؛ مشارکت‌گرا و خوشنام در زیست‌بوم کارآفرینی کشور و جذّاب برای نخبگان.

در مأموریت‌های معنا، این عناوین بیش از همه مهم است:

 • مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های جسورانه در کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوآور معدنی
 • ایجاد (یا مشارکت در ایجاد) نهادهای مؤثر و نقش‌آفرین در تکمیل زنجیره ارزش زیست‌بوم کارآفرینی معدنی نظیر شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سازندگاه (Makerspace, Startup Studio) و فضای کار اشتراکی
 • حمایت از ایجاد بسترها و زیرساخت‌های مورد نیاز کسب و کارهای دانش‌بنیان و نوآور معدنی (معدن به‌مثابه سازندگاه)
 • نقش‌آفرینی در چهارچوب سیاست‌‌های کلّی اقتصاد مقاومتی

اهداف معنا، عبارتند از:

 • سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان معدنی با تمرکز بر توسعه‌ی فناوری در قالب سرمایه‌گذاری‌های جسورانه
 • مشارکت و سرمایه‌گذاری در فرآیند بلوغ فناوری‌های معدنی (صنعتی کردن فناوری‌ها)
 • اکتشاف معادن متناسب با فناوری‌های موجود (با اولویت‌دهی به فناوری‌های فرآوری موجود در شرکت معنا)
 • برگزاری رویدادهای مختلف در حوزه علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معدنی
 • ایجاد (یا مشارکت در ایجاد) شتابدهنده‌ در حوزه‌های معدن و صنایع معدنی
 • ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و شبکه‌های نخبگان

راهبرد اصلی معنا، افزایش تولید و ثروت‌آفرینی با به‌کارگیری فناوری‌های نوین معدنی با هدف افزایش بهره‌وری است.

افزون بر این، تحقق اهداف معنا، مستلزم کاربست راهبردهایی دیگر است، از جمله:

 • درون‌گرایی حدّاکثری در توسعه‌ی فناوری‌های معدنی
 • تمرکز بر فناوری‌های نوین معدنی
 • تکمیل زنجیره‌ی فناوری‌های سرمایه‌گذاری‌شده
 • هم‎افزایی ارتباطی در تعامل با افراد و نهادهای فعال معدنی
 • توسعه‌ی جذب منابع مالی با تمرکز بر بازار سرمایه
 • برون‌گرایی با رویکرد صادراتی و ارزآوری

فرآیندهای معنا در بالاترین سطح، بر فرآیند مدیریت و راهبری یک بنگاه دانش‌بنیان و جسورانه استوار است و ذیل آن، فرآیندهای شتابدهی، توسعه‌ی فناوری، صنعتی‌سازی (و بلوغ نهایی) فناوری و اکتشاف و جویش‌های معدنی قرار دارد که با فرآیندهای تأمین مالی و پشتیبانی، حمایت و تکمیل خواهند شد.

معنا در یک نگاه

گروه سرمایه گذاری معنا (سهامی خاص) با محوریت صنایع معدنی و با هدف خودکفایی در زمینه‌ی مهندسی، راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع این حوزه، در آبان ‌ماه ۱۳۹۹ آغاز به کار کرده است. مجموعه معنا وظیفه‌ی پیشبرد پروژه‌های نوآورانه حوزه‌ی معدن در ایران را به عهده دارد.

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه : ۰۸:۰۰ تا ۱۷:۰۰

اطلاعات تماس

تهران، میدان آرژانتین، خیابان زاگرس، خیابان ۲۹، پلاک ۱۲
۰۲۱-۸۸۶۵۴۶۱۷ | ۰۲۱-۸۸۶۵۴۶۱۸
info@manavc.ir

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت معنا معدن.نوآوری.اندیشه می‌باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است. طراحی شرکت اسپراک | SPROC.IO